Čalouněné křeslo nevyjde z módy nikdy

posted in: Nezařazené | 0

Čalounění je technika, která jen tak nezmizí, jedná se o povrchovou úpravu látkou, kůží, koženkou a jinými přírodními nebo syntetickými materiály.

kresloČalounění se používá k povrchové úpravě interiérů bytů i dopravních prostředků, všude tam, kde se nabízí prostor k usazení člověka. Této úpravy se využívá nejvíce právě v interiérech, automobilech, vlacích i na lodích.

Čalounění v minulosti a dnes

Každý kus nábytku určený k sezení nebo k ležení již koupíme čalouněný. Otázkou je náš výběr materiálu, respektive volba toho správného, který má dlouhou životnost, který nevyžaduje tolik péče, anebo, který umíme ochránit.

Ochranu nám poskytují všelijaké neagresivní čistící prostředky, na kůži jsou to pak ochranné oleje, ale ochranu nám poskytuje především potah. Díky němu si ušetříme práci s čištěním látkového křesla, když nám na něj upadne jídlo nebo když se zpotíme.

Když už však dojde k vážnému poškození čalounění, nabízí se přečalounění, velice sporná technika, především z hlediska historických křesel, které přečalouněním ztrácí na své hodnotě.

Jak najít to vhodné?

Pokud je ale řeč o přečalounění obyčejného křesla – i tak je to celkem nevýhodný krok, protože je to finančně náročná investice, která se nevyplatí. Lidé si tak raději koupí nový kus nábytku, případně se orientují ne na přečalounění, ale jen na drobné opravy, jako je zašití prasklin potahu látky nebo kůže na křesle.

calounene-kresloV minulosti se čalouněný nábytek vyplňoval především slámou, koňskými žíněmi apod., nezřídka tak takový nábytek představoval ráj pro škůdce, zvláště, nebyla-li výplň předem jakkoli ošetřena.

Odolnost a kvality?

Dno takových křesel také nebylo zcela izolováno od vnějšího prostředí oproti dnešnímu nábytku, kde nemá prostor se cokoli dostat dovnitř do výplně, ani výplň vypadnout ven. Dnešní výplň ale samozřejmě nabízí především umělý materiál a kvalitní izolaci od vnějšího prostředí.

Čalouněné křeslo je tradiční praktický doplněk nejen do obývací místnosti, podle případných pér a materiálu výplně nabízí buď tvrdší oporu a tak snadnější vstanutí z křesla, případně poskytuje měkkou oporu a pro starší generaci tak horší možnost vstát. O výplni se předem informujte u prodejce.